Skip to content ↓

School Staff

School Administration

Headteacher
Danielle Barker
Deputy Headteachers
Carol Levy, Simon Metcalf
Senior Management Team
Danielle Barker, Carol Levy, Simon Metcalf & Helen Rossi
Child Protection Coordinator
Helen Rossi
Drama Therapy and Behaviour Coordinator
Haris Soteropoulos
Computing and ICT
Luke Tunstall
Inclusion
Carol Levy
Family Support Coordinator
Jill Smith

Class Teams

Pluto Class
Luke Tunstall (Teacher), Daniel, Matt, Masi & Blessing (Teaching Assistants)
Neptune Class
Magbule Xhema (Teacher), Rijona, Elisavet, YK & Margarida (Teaching Assistants)
Saturn Class
Michelle Chelotti (Teacher), Jess, Maggie & Nina (Teaching Assistants)
Jupiter Class
Lucy Grant-Sackey (Teacher), Sultanija, Kelly & Robyn (Teaching Assistants)
Mars Class
Simon Metcalf & Stacey Ward (Teachers), Sarah, Fatou, Ceren & Anna (Teaching Assistants)
Earth Class
Rebekah Johnston (Teacher), Marisa, Rory & Gemma (Teaching Assistants)
Venus Class
Natalie Denyer (Teacher), Rebecca, Evie & Aruna (Teaching Assistants)
Mercury Class
Felicity Pipe (Teacher), Amel, Nileanah & Alpa (Teaching Assistants)
Comet Class
Kim Quach (Teacher), Annette, Monica & Sadia (Teaching Assistants)
Star Class
Emily Korel (Teacher), Keleigh, Sigourney & Georgina (Teaching Assistants)
Sun Class (Reception/Early Years)
Imogen Mortimer (Teacher), Heidi, Ama, Charlotte & Jacqui (Teaching Assistants)

Therapies

Physiotherapy
Christian Morales, Anita Sam William
Speech Therapy
Luci Austin, Paul Wallis, Mary Kelly (SALT Assistant)
Occupational Therapy
Georgina Salzke-Spurr
PECS Communication
Sue El-Hanfy
Makaton Tutor

Krystle Williams

Sensory Lead

Kasia Mazurkiewicz

Swimming Teacher
Jamie Chenovitch
P.E Lead
Stacey Ward
Dance Teacher
Hayley Reynolds

Premises Staff

Site Manager
Michael Young
Apprentice Caretaker
Warren Barrett

 

Office Administration
Joy Sykes 
HR and Payroll
Brenda Hall
Network Administrator
Bina Doshi
ICT Support & Admin Assistant
Michael Taylor
Office Assistant
Lavern Drummond